Ώρες

Θέσεις

Συνεργασίες

Προσκεκλημένοι Ομιλητές

Δημήτρης ΚουτσογιάννηςΚαθηγητής στον Τομέα Γλωσσολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ., αναπληρωτής πρόεδρος του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας και μέλος της επιστημονικής ομάδας του Ινστιτούτου Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων - Διόφαντος

Ο Δημήτρης Κουτσογιάννης είναι καθηγητής στον Τομέα Γλωσσολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ., αναπληρωτής πρόεδρος του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας και μέλος της επιστημονικής ομάδας του Ινστιτούτου Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων - Διόφαντος. Τα επιστημονικά του ενδιαφέροντα και οι δημοσιεύσεις του εστιάζονται σε τομείς της Εκπαιδευτικής Γλωσσολογίας και αξιοποιεί ποικίλες επιστημονικές παραδόσεις για την ανάλυση και κατανόηση της εκπαιδευτικής πραγματικότητας. Δραστηριοποιείται ιδιαίτερα στο χώρο της αξιοποίησης των ψηφιακών μέσων στη γλωσσική εκπαίδευση και έχει συνδημιουργήσει το διεθνές Special Interest Group «Technology and Literacy Education» (SIG TALE). Σε πιο πρακτικό επίπεδο ασχολείται με την ανάπτυξη ψηφιακών περιβαλλόντων για την ελληνική γλώσσα (υπεύθυνος της Πύλης για την ελληνική γλώσσα: www.greek-language.gr), με την επιμόρφωση εκπαιδευτικών (υπεύθυνος για την επιμόρφωση των φιλολόγων στη διδακτική αξιοποίηση των ψηφιακών μέσων και στην ανάπτυξη του σχετικού επιμορφωτικού υλικού σε συνεργασία με το ΙΤΥΕ-Διόφαντος) και με την ανάπτυξη περιβαλλόντων για νέας μορφής επιμορφώσεις, όπως η δημιουργία διαδικτυακών κοινοτήτων εκπαιδευτικών. Εργάστηκε 15 χρόνια ως φιλόλογος στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Πρόσφατες δημοσιεύσεις στα ελληνικά:

Πρόσφατες δημοσιεύσεις στα αγγλικά:

Πρόσφατες δημοσιεύσεις στα ελληνικά:

Πρόσφατες δημοσιεύσεις στα αγγλικά:

closepopup
Αντώνης ΛιοναράκηςΚοσμήτορας Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών, Καθηγητής Ανοικτής και εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης, Διευθυντής του ΜΠΣ "Εκπαίδευση και Τεχνολογίες"

Ο Αντώνης Λιοναράκης είναι Καθηγητής του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου, Κοσμήτορας της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών (2016 – 2021) και Διευθυντής του Μεταπτυχιακού Προγράμματος του ΕΑΠ «Εκπαίδευση και Τεχνολογίες σε συστήματα εξ αποστάσεως διδασκαλίας και μάθησης – Επιστήμες της Αγωγής». Έχει διδάξει σε μεταπτυχιακά προγράμματα στο Παιδαγωγικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών και Πανεπιστημίου Αιγαίου, στο Μαράσλειο Διδασκαλείο, καθώς και στο Πανεπιστήμιο Πειραιά. Έχει επίσης διδάξει για 8 χρόνια στο Open University της Μεγάλης Βρετανίας Ήταν μέλος στο Δ.Σ. του Ινστιτούτου Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων, ιδρυτής και πρόεδρος της Επιστημονικής Εταιρείας «Ελληνικό Δίκτυο Ανοικτής & εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης». Ήταν μέλος της επιτροπής του ΥΠ.Ε.Π.Θ. για τη δημιουργία του Ε.Α.Π., αργότερα της Ομάδας Εκτέλεσης Έργου και εισηγητής των αρχών της ανοικτής και εξ αποστάσεως εκπαίδευσης στη χώρα μας, καθώς επίσης ιδρυτής και υπεύθυνος έκδοσης του διεθνούς περιοδικού “Open Education”. Έχει συμμετάσχει στην έκδοση 24 βιβλίων (συγγραφή και επιμέλεια), σε πολλά ερευνητικά προγράμματα, ενώ εργασίες του έχουν δημοσιευτεί σε δεκάδες επιστημονικά περιοδικά. Είναι μέλος πολλών Διεθνών Επιστημονικών Περιοδικών που εκδίδονται σε πολλές χώρες καθώς και διεθνών ενώσεων.
Είναι επιστημονικός υπεύθυνος ερευνητικών προγραμμάτων. Έχει προσκληθεί να διδάξει και να παρουσιάσει εργασίες του από πολλά πανεπιστήμια στην Ελλάδα, Μεγάλη Βρετανία, Γαλλία, Ισλανδία, Βουλγαρία, Τουρκία και Ιαπωνία.
Το 2018 βραβεύτηκε από το Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Χανίων για τη συμβολή του στην Παιδεία και τον Πολιτισμό και από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης για την προσφορά του στη θεμελίωση της ανοικτής και εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

closepopup